זאביק זומרפלד ז"ל 1976 - 1997

זאביק נולד למשפחות חריט מצד האם וזומרפלד מצד האב מותיקי הישוב שכבר בשנת 1890 התיישבו במטולה (משפחת פרידמן). מאיר פרידמן, אבי המשפחה, מת בשבי הטורקי שם היה כלוא בעוון הברחת נשק לקבוצת "ניל"י". סבא וסבתא חריט, מוותיקי העמק, היו בצעירותם בגרעין של חברי תל-חי ומאוחר יותר היו מבין מייסדי עפולה.זאביק נקרא על שם סבו, ד"ר וילהלם זאב זומרפלד, שעלה עם סבתא הילדגרד מגרמניה, והיה רופא בעמק.

זאביק נולד ברחובות בשנת 1976,כאח הצעיר לשתי אחיותיו הדה ואורית. מאחר ולהיוולד בנתונים הקיימים היה "נוח" להיות מפונק, או לקבל הכל כמובן מאיליו האחיות שימשו לו כבולם טבעי, טיפלו בו באחריות ובמסירות, ובאהבה רבה. תקופת ילדותו עברה עליו ברחובות הותיקה, קודם בגןהילדים ולאחר מכן בבית הספר היסודי ע"ש "סמילנסקי". כאשר זאביק היה בן שנה, מימש האב, דני, את חלום חייו, וככימאי במקצועו ייסד את המפעל המשפחתי שמייצר כימיקלים לענפי הקוסמטיקה ותוספות למזון. באוירה של עבודה ויצירה גדל זאביק, מסתובב בין מתקנים ומעבדות
וסופג לתוכו גם ריחות משונים ומגוונים שאת פשרם לא הבין. במשך השנים היה ברור לו ולכולנו שהוא ימשיך וילך בדרך של האב והגיס אסף.

כשזאביק היה בן 9, עברה המשפחה לישוב עשרת מרכז כפרי בישובי גדרות. באוירה כפרית, ובמסורת המשפחות התחנך זאביק והמשיך לימודיו בביה"ס המקומי, ואת התיכון סיים בביה"ס האזורי "באר-טוביה" שהוקם על יסודות ההתישבות העובדת ואהבת הארץ. באוירה זו ספג זאביק את אהבת הארץ ואת הצורך להתנדב ולתת. חבריו בשכבה היו חברה שמחה ועליזה, כשהלימודים היו רק חלק מסויים מהויי חייהם, והעיקר היה להיות ביחד והאחד בשביל השני. לקראת סיום לימודיו, כשאוירה של טרום גיוס מורגשת באויר, מתכוננים הוא וחבריו ומשקיעים באימונים בכושר ובסיבולת. כילד שגדל בבית שמורשת הצנחנים שוררת בו (האב דני, עבר שרות בצנחנים, השתתף בצניחה במיתלה, בפעולות התגמול ובכל מערכות ישראל ) היה ידוע כבר מינקות שזאביק יהיה צנחן. להוריו לא סיפר על כוונותיו להתקבל לסיירת, להפתעתו הוא התקבל ושם היה בשיא אושרו כאשר נודע לו
שנבחר להצטרף לצוות.

זאביק נפל ביום ה', 15/5/97, ח' באייר תשנ"ז, בקרב עם מחבלים בלבנון.

 

לצפיה בסרט ההנצחה -לחץ כאן
 

מאת: איתן גליקמן ויובל פלג
. "כתבי "ידיעות אחרונות

חיילי סיירת צנחנים יצאו ביום חמישי בלילה לפעילות יזומה , כדי להפתיע את החיזבאללה , אבל דווקא המחבלים היו אלה שהפתיעו אותם; תחילה פתחו באש ממארב , הרגו חייל אחד ופצעו שלושה, בהמשך , בעת פינוי הנפגעים , ספג כוח הסיירת עוד מכת אש , שגבתה את חייהם של שני חיילים נוספים.
הכוח יצא לפעילות מבצעית בגזרה הצפונית מזרחית של אזור הביטחון החיילים היו אמורים להצטרף לכוח נוסף של הסיירת, אבל אנשי החיזבאללה הפתיעו אותם באזור ביר- אדייר, ופתחו לעברם באש ממרחק של כשני מטרים. ממכת האש נהרג סמ"ר זאב זומרפלד , ונפצעו שלושה חיילים, בהם מפקד הסיירת, רס"ן מוטי ברוך.
"רצו לפנות אותי אבל אמרתי להם שיחכו עד שהכל ייגמר " , סיפר רס"ן מוטי , "המשכתי לצעוק פקודות בלי לזוז". הכוח הנוסף שהיה בסמוך הצטרף ללוחמים, וסגן מפקד היחידה, סרן ערן שמיר, לקח את הפיקוד. "החיילים זרקו רימונים והסתערו לעבר אנשי החיזבאללה. הם הצליחו להרוג שניים מהם זה היה קרב לחיים או למוות", סיפר אח"כ רס"ן מוטי, "זה לא היה קל"
."להסתער אחרי מכת האש הראשונה, אבל לחמנו היטב
מסוקי תקיפה של חיל האויר ניסו לחלץ את הפצועים מהשטח , אבל נקלעו לאש כבדה של החיזבאללה. חילופי האש נמשכו כשלוש שעות.
במהלך הקרב ירו המסוקים וכוחות צה"ל גם לעבר חיילי צבא לבנון , כיוון שלטענת צה"ל ניסו להפריע בפינוי הפצועים , "אין לנו שום בעיה עם צבא לבנון , אבל מי שמשתתף בקרב עם החיזבאללה , ומפריע לנו לפנות פצועים נפגע וייפגע" , אמר בסוף השבוע אלוף פיקוד הצפון , עמירם לוין.
לאחר הקרב הממושך התארגנו החיילים לנסיון פינוי נוסף של הפצועים אך נחתה עליהם עוד מכה של אש -תופת
מהירי נהרג תחילה סמ"ר רן מזומן , וכעבור כמה דקות גם סגן מפקד הכוח סרן ערן שמיר.
הרמטכ"ל , רב אלוף אמנון ליפקין שחק , אמר בסוף השבוע כי עדיין לא ברור באילו אמצעי לחימה השתמשו החיזבאללה במתקפה השנייה. הרמטכ"ל העריך , כי ההיתקלות בין המחבלים לחיילי צה"ל הייתה "מקרית. "לא סביר שהמחבלים ידעו על פעילות יזומה של חיילי צה"ל אמר.
אלוף פיקוד הצפון , עמירם לוין , שיבח את פעילות חיילי צה"ל , אך ציין "כי החיזבאללה משתפר
מתחילת שנת 97' נהרגו בלבנון תשעה חיילי צה"ל.
ארגון החיזבאללה פרסם בסוף השבוע הודעה מפורטת על נסיבות "ההיתקלות" , שבה התפאר כי לוחמיו "מיגרו" את הכוח הציוני.
אנשי ההתנגדות חרפו נפשם , למרות מספרם המועט , והסבו לכוח האויב "אבדות כבדות", נאמר בהודעה.

 

לחץ על הידיעה כדי לקרוא בהגדלה

 

 

 

 

לצפייה - הקלק על הקישור

 

 

 מכתב  2004

מכתב  2004

מכתב  2004

מכתב  2009